Wybór dachu
Wybór dachu

Inwestor na etapie projektu stoi przed pytaniem jaki rodzaj dachu wybrać. Decyzja nie jest prosta bowiem nie zawsze jest to uzależnione tylko i wyłącznie od naszej myśli. Rodzaj dachu bardzo szczegółowo precyzują warunki zabudowy zawarte w planie zagospodarowania terenu na którym znajduje się działka na której ma powstać inwestycja. Przeważnie plany te narzucają nam kąt nachylenia dachu, ale często również zdarza się, że i rodzaj dachu – dwuspadowy lub wielospadowy, czy ma to być dach płaski czy też skośny, jak wysoko ma znajdować się kalenica oraz jak ma być położony dach względem granic działki oraz czy dom może posiadać poddasze użytkowe. Jeżeli już wiadomo jakie obostrzenia nałożone są na naszą działkę możemy podjąć kolejne kroki dotyczące wyboru konstrukcji czy materiału poszycia.



Już na etapie wyboru projektu należy wziąć pod uwagę rzut budynku całościowo i przeanalizować rozkład wszystkich pomieszczeń. Jest to niezwykle istotne ponieważ im bardziej urozmaicony jest układ naszych pomieszczeń tym konstrukcja dachu będzie bardziej złożona i skomplikowana, a co za tym idzie wzrosną nam koszty całej inwestycji. Pamiętać należy, że decyzja związana z wyborem konstrukcji dachu jest ostateczna i nie można jej już zmienić w trakcie budowy.

Każdy dach bez względu na rodzaj projektu, warunki zabudowy itp. składa się  z konstrukcji nośnej, podkładu usztywniającego, poszycia oraz urządzeń do odprowadzania wody czyli rynien.

Biorąc pod uwagę materiał budulcowy konstrukcji nośnej rozróżnić możemy dachy żelbetowe, drewniane i stalowe.
Nim podejmiemy decyzję co do kształtu naszego dachu, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie w jaki sposób będziemy użytkować poddasze, czy będzie ono po prostu składzikiem, czy też przestrzenią mieszkalną. Jeżeli poddasze ma być użytkowe, warto wybrać prostą konstrukcję dachu biorąc pod uwagę jak najmniejszą ilość kątów i płaszczyzn. Sprawi to, że przestrzeń będzie bardziej funkcjonalna i łatwiejsza w aranżacji. 

Najrzadziej wybieranym przez inwestorów dachem jest dach płaski. Wynika to z naszego klimatu i obawy przed zalegającym śniegiem. Obawy te nie są uzasadnione ponieważ obecnie budując dach płaski stosuje się delikatny, niemal niezauważalny kąt pozwalający na swobodne odpływanie wody. Dachy płaskie są stosunkowo tanie w budowie, jednak koniecznie pamiętać należy o wykonaniu solidnej hydroizolacji, co nie jest tak istotne podczas budowy poszyć dachowych o dużym kącie nachylenia.



Dach dwuspadowy, to najczęściej wybierany rodzaj dachu. Najważniejszą jego zaletą jest prostota wykonania, ale przede wszystkim koszty, które są znacznie niższe niż budowa skomplikowanych konstrukcji. Dach dwuspadowy pozwala nam na spokojne zaaranżowanie przestrzeni poddasza na cele mieszkalne.

 

Coraz częściej spotkać można dachy kopertowe czyli czterospadowe. Jest to rozwiązanie bardzo estetyczne jednak niekoniecznie praktyczne. Pamiętać należy, że przestrzeń poddasza ulega wówczas zmniejszeniu, bowiem pod skosem znajdują się wszystkie ściany, a nie tak jak w przypadku dachu dwuspadowego tylko dwie. Rozwiązanie to daje nam więc nie tylko mniej miejsca, ale również może okazać się kłopotliwe podczas późniejszej aranżacji.






Koszty każdej inwestycji w znacznym stopniu determinuje właśnie rodzaj wybranego dachu. Im dach prostszy, tym koszty są mniejsze. Wszelkiego rodzaju załamania, nietypowe elementy bardzo mocno podnoszą koszty inwestycji. Wybierając bardzo złożone i skomplikowane konstrukcje musimy liczyć się także z powstawaniem różnego rodzaju błędów dekarskich.

Blachodachówka czy dachówka ceramiczna?

Istotną zaletą blachodachówki jest oczywiście jej cena, która jest znacznie niższa niż dachówki ceramicznej. Jest to materiał, który nie nasiąka wodą i nie zmienia swojego ciężaru. Co istotne, wybierając blachodachówkę pamiętajmy o zwróceniu uwagi na odporność na korozję oraz trwałość powłoki z tworzywa sztucznego, którą zabezpieczona jest większość dostępnych na rynku blachodachówek.
Zdecydowanym faworytem jest dachówka ceramiczna, która jest twarda i niezwykle wytrzymała, jej trwałość szacuje się na ponad 100 lat co potwierdza bardzo długi okres gwarancyjny oferowany przez producentów, a który oscyluje w granicach 20 – 50 lat!




Warto wiedzieć o tym, że nasz dach przetrwa długie lata jedynie wtedy kiedy więźba dachowa będzie masywna i zostanie solidnie wykonana co w przypadku wyboru dachówki ceramicznej jest istotne ze względu na bardzo duży ciężar poszycia. Powinna ona być wykonana z dobrego gatunku drewna z zachowaniem dbałości o wszystkie szczegóły.


Żaden z wyżej wymienionych rodzajów pokryć dachowych nie wymaga podłoża z deskowania. Najczęstszym rozwiązaniem ze względu na stosunkowo niskie koszty  jest ułożenie łaty i folii wstępnego krycia (niezmiernie ważne jest to, aby była to folia przepuszczająca parę wodną).