Domy z prefabrykatów keramzytowych
Domy z prefabrykatów keramzytowych

Budowa domów z prefabrykatów keramzytowych to nowoczesna, ale i solidna, sprawdzona technologia. System budownictwa keramzytowego jest z powodzeniem stosowany w Europie Zachodniej oraz Skandynawii od lat 70-tych ubiegłego stulecia. Keramzyt jest materiałem w 100% ekologicznym, odznaczającym się rewelacyjnymi właściwościami, spośród których najistotniejszą jest jego wysoka trwałość i wieloletnią żywotność określaną na około 200-300 lat. Wpływ na tę niesamowitą trwałość ma odporność keramzytu na działanie wilgoci, pleśni, grzybów, procesy gnilne oraz fakt, że jest to materiał nielubiany przez gryzonie i owady. Keramzyt jest materiałem nie pochłaniającym wilgoci. Użycie go do produkcji elementów prefabrykowanych zapewnia bardzo dobry mikroklimat we wnętrzu. Ponadto, co niezwykle istotne, jest materiałem mrozoodpornym i niepalnym.





Na tym lista zalet prefabrykowanych ścian keramzytowych się jednak nie kończy. Ich kolejną bardzo istotną właściwością jest bowiem to, że zawierają rurki i puszki elektryczne oraz wszelkie inne otwory i bruzdy niezbędne do rozprowadzenia w budynku instalacji elektrycznej, grzewczej i wodno-kanalizacyjnej. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że ściany nie wymagają wykończenia tynkiem wewnętrznym (a jedynie gładzią gipsową), gdyż są wystarczająco gładkie. Wszystko to znacząco skraca czas potrzebny do podłączenia i rozprowadzenia instalacji oraz wykończenia wnętrz.





Warto także podkreślić, że stosowanie prefabrykatów w żaden sposób nie ogranicza zarówno umiejętności twórczych projektantów, jak i upodobań inwestorów, ściany keramzytowe stwarzają bowiem nieograniczone możliwości konstrukcyjne. Pozwalają na bardzo łatwe formowanie łuków, skosów, wprowadzanie otworów o nietypowych kształtach, a nawet tworzenie elementów wypukłych. Docieplone ściany keramzytowe idealnie akumulują ciepło, które następnie oddają pomieszczeniom, z kolei w okresie letnim tworzą we wnętrzu umiarkowany mikroklimat.




Gotowe elementy ścienne mają wysokość piętra i doskonale nadają się do wznoszenia zarówno budynków jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych oraz przemysłowych, a także obiektów wielokondygnacyjnych.




Głównymi atutami tej bardzo chętnie stosowanej technologii, są: bardzo szybki czas realizacji budowy, nieograniczone możliwości kształtowania architektury, a także gwarancja najwyższej jakości wykonanych prac i korzystnej ceny.





Podsumowując, należy stwierdzić, że prefabrykaty keramzytowe mają wiele zalet, które w zestawieniu z właściwościami technologii tradycyjnych jeszcze bardziej podkreślają ich atrakcyjność i okazują się bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o szybkość budowy.

Zdjęcia przedstawiają budowę domu jednorodzinnego zrealizowaną przez firmę Expobud z Torunia. Dom wykonany został w technologii ceramicznych ścian z keramzytu. Technologia ta pozwala wznosić nowoczesne wysoko-energooszczędne budynki w ciągu zaledwie dwóch miesięcy od wejścia na plac budowy.






E.R