ABC remontu łazienki
ABC remontu łazienki

Łazienka podobnie jak kuchnia jest najbardziej wymagającym pomieszczeniem pod względem aranżacji. Warto na etapie planowania przemyśleć każdy szczegół, gdyż pomieszczenie to powinno być funkcjonalne, wygodne i bezpieczne szczególnie jeśli w naszym domu mieszkają dzieci.

Bez względu na rozmiar pomieszczenia trzeba w nim zaplanować miejsce na niezbędne sprzęty: umywalkę, wannę lub prysznic, WC. Jeśli pozwala nam na to przestrzeń w łazience może znaleźć się bidet czy pisuar, ale to propozycja dla właścicieli pokaźnych rozmiarów salonów kąpielowych.

Rozpoczynając remont łazienki należy pamiętać o tym, że jest to pomieszczenie specyficzne i zarazem bardzo wymagające. Ściany w naszych łazienkach narażone są na duży poziom wilgoci dlatego koniecznie należy pamiętać o zaimpregnowaniu ich (szczególnie w miejscach najbardziej narażonych na kontakt z wodą) specjalnie do tego przystosowanymi preparatami. Dostępne obecnie na rynku preparaty chemii budowlanej doskonale zabezpieczają narażone powierzchnie przed wilgocią. Najpopularniejszym i najczęściej stosowanym środkiem jest folia w płynie. Jest to preparat bardzo łatwy w użyciu oraz dobrze uszczelniający. Istotne w wykańczaniu pomieszczenia kąpielowego jest zabezpieczenie wszystkich naroży. Doskonale radzą sobie w takim przypadku dostępne na rynku różnego rodzaju silikony. Ich aplikacja jest bardzo prosta, jednak należy pamiętać, że czynność tę trzeba wykonywać z niezwykłą starannością, tak aby dokładnie wypełnić każdą szczelinę, tylko wtedy produkt będzie spełniał swoją funkcję w 100%.

Uzupełnieniem folii w płynie i niezbędnym elementem wykończenia są taśmy oraz kołnierze uszczelniające. Stosuje je się w przeważnie w narożnikach czy przejściach rur na przykład w ścianie.

Projektując łazienkę zadbać należy o odpowiednią wentylację.

Dla przykładu w 6 metrowej łazience wydajność wentylatora powinna wynosić minimum 100m3/h. Warto o tym pamiętać, pozwala to zminimalizować warunki korzystne do rozwoju grzybów i pleśni.

 

Najczęstszym elementem wystroju naszych łazienek jest wciąż glazura i terakota choć obecnie trend ten się zmienia i ustępuje miejsca dla takich elementów jak kamień, beton czy drewno. Decydując się na wykorzystanie elementów drewnianych w łazience musimy znowu pamiętać o specyficznym mikroklimacie w niej panującym. Znakomicie sprawdzą się w takim pomieszczeniu produkty wykonane z drewna egzotycznego, które jest zdecydowanie bardziej odporne na działanie wilgoci.


Minęły już czasy kiedy ściany w łazience od podłogi po sufit były pokryte okładziną. Rekomenduje się w dalszym ciągu, aby miejsca w pobliżu wanny, prysznica czy umywalki były pokryte płytkami, jednak dla przeciwników tego typu rozwiązań czy aranżacji producenci polecają alternatywne metody na przykład w postaci różnego rodzaju farb lateksowych.

Decydując się na położenie płytek w łazience pamiętać należy, że kolejnym produktem niezbędnym, zabezpieczającym, ale także dekoracyjnym jest fuga, jej zadaniem jest zabezpieczenie szczelin miedzy płytkami przed wnikaniem zabrudzeń, ale przede wszystkim wody. W sprzedaży dostępne są również elastyczne zaprawy do spoinowania, których stosowanie rekomendowane jest szczególnie w miejscach narażonych na bezpośredni kontakt  z wodą takich jak Przestrzeń w okolicy wanny, umywalki czy prysznica.


Kolory, wzory itp. to rzecz gustu, a o gustach jak wiemy się nie dyskutuje, jednak zdecydowanym trendem w ostatnich latach są biel, szarości i naturalne drewno, które, jak chyba żaden inny produkt dodaje pomieszczeniu przytulności.

Jeżeli chodzi o wybór sanitariatów, które mają przecież znaczący wpływ na wygląd naszej łazienki, producenci wychodzą nam naprzeciw i pozwalają puścić wodze naszej fantazji.

Jeżeli wielkość naszego pomieszczenia nam na to pozwala możemy pokusić się o zakup wanny wolnostojącej czy narożnej. Wanny te występują w różnych rozmiarach, kształtach a nawet kolorach w zależności od stylu w jakim wykończona ma być nasza łazienka. Posiadacze małych łazienek nie muszą czuć się poszkodowani, wanny do zabudowy przeznaczone do mniejszych pomieszczeń występują już w rozmiarze 140cm. więc każdy znajdzie coś dla siebie.


W małej łazience doskonale sprawdzi się także prysznic. Coraz częściej rezygnuje się obecnie z montowania dużych, topornych brodzików, które lata świetności mają już za sobą. Na czasie obecnie są szklane parawany z delikatnym, wbudowanym w podłoże odpływem liniowym, który jest niczym innym jak wbudowaną w podłogę rynienką, zamaskowaną tzw. rusztem, która kieruje wodę w kierunku odpływu. Jest to rozwiązanie bardzo estetyczne i pozwalające na utrzymanie czystości w przeciwieństwie do brodzików, posiadających mnóstwo trudnodostępnych zakamarków będących zmorą każdej pani domu.

Jeśli pod jednym dachem mieszkają zwolennicy wanny oraz prysznica, a powierzchnia pomieszczenia nie pozwala nam na umieszczenie obu, ciekawym rozwiązaniem są szklane, składane parawany nawannowe.

Podobnie sprawy się mają jeśli chodzi o umywalki: nablatowe, misy, wbudowane w szafki… do wyboru do koloru. Podobnie jak w przypadku wanny, tak i umywalki dostępne są w całej masie kształtów, kolorów i właściwie jedynym co może nas ograniczać przy ich wyborze to zasobność naszego portfela, gdyż te najbardziej wymyślne niestety słono kosztują.

Prawdziwą łazienkową biżuterią jest jednak armatura. Dopełnia ona całości, definiuje styl naszego pomieszczenia. Fantazyjne baterie łazienkowe, prysznice czy deszczownice to prawdziwa wisienka na torcie. Tak samo jak w przypadku wanien czy umywalek wybór jest nieograniczony, lecz warto pamiętać, także w tym przypadku, że w prostocie jest siła i tego najlepiej się trzymać.


E.R